Winners and Nominees

 2015 · 2014 · 2013 · 2012 · 2011 · 2010 · 2000s · 1990s · 1980s

 

2016 · New Orleans, LA

BEST NOVEL

Winner: The Killing Kind – Chris Holm [Mulholland]
Nominees: Night Tremors – Matt Coyle [Oceanview];  The Child Garden – Catriona McPherson [Midnight Ink]; The Nature of the Beast – Louise Penny [Minotaur/Sphere]; What You See – Hank Phillippi Ryan [Forge]

BEST FIRST NOVEL

Winner: Past Crimes – Glen Erik Hamilton [William Morrow]
Nominees: Concrete Angel – Patricia Abbott [Polis]; New Yorked – Rob Hart [Polis]; Bull Mountain – Brian Panowich [G.P. Putnam’s Sons/Head of Zeus]; On the Road with Del & Louise – Art Taylor [Henery]

BEST PAPERBACK ORIGINAL

Winner:  The Long and Faraway Gone – Lou Berney
Nominees: [William Morrow]; Gun Street Girl – Adrian McKinty [Seventh Street/Serpent’s Tail]; Little Pretty Things – Lori Rader-Day [Seventh Street]; Young Americans – Josh Stallings [Heist]; Stone Cold Dead – James W. Ziskin [Seventh Street]

BEST CRITICAL OR NON-FICTION WORK

Winner: Forensics: What Bugs, Burns, Prints, DNA, and More Tell Us About Crime – Val McDermid [Grove]
Nominees: The Golden Age of Murder: The Mystery of the Writers Who Invented the Modern Detective Story – Martin Edwards [HarperCollins]; Meanwhile There Are Letters: The Correspondence of Eudora Welty and Ross Macdonald – Suzanne Marrs & Tom Nolan, editors [Arcade]; The Lost Detective: Becoming Dashiell Hammett – Nathan Ward [Bloomsbury USA]; The Mystery Writers of America Cookbook: Wickedly Good Meals and Desserts to Die For – Kate White, editor [Quirk]

BEST SHORT STORY

Winner: “The Little Men: A Bibliomystery” – Megan Abbott [MysteriousPress.com/Open Road];
Nominees: “The Siege” Ellery Queen Mystery Magazine, Dec 2015 – Hilary Davidson [Dell]; “Feliz Navidead” Thuglit Presents: Cruel Yule – Brace Godfrey/Johnny Shaw [CreateSpace]; “Old Hands” Dark City Lights – Erin Mitchell [Three Rooms]; “Quack and Dwight” Jewish Noir – Travis Richardson [PM]; “Don’t Fear the Ripper” Protectors 2: Heroes – Holly West [Goombah Gumbo]

BEST ANTHOLOGY OR COLLECTION

Winner: Murder Under the Oaks: Bouchercon Anthology 2015 – Art Taylor, editor [Down & Out]
Nominees: Safe Inside the Violence – Christopher Irvin [280 Steps]; Protectors 2: Heroes-Stories to Benefit PROTECT – Thomas Pluck, editor [Goombah Gumbo]; Thuglit Presents: Cruel Yule: Holiday Tales of Crime for People on the Naughty List – Todd Robinson, editor [CreateSpace];  Jewish Noir: Contemporary Tales of Crime and Other Dark Deeds – Kenneth Wishnia, editor [PM]

BEST YOUNG ADULT NOVEL

Winner: Need – Joelle Charbonneau [HMH Books for Young Readers]
Nominees: How to Win at High School – Owen Matthews [HarperTeen]; A Madness So Discreet – Mindy McGinnis [Katherine Tegen]; The Sin Eater’s Daughter – Melinda Salisbury [Scholastic]; Fighting Chance – B.K. Stevens [The Poisoned Pencil]; Ask the Dark – Henry Turner [Clarion]

BEST CRIME FICTION AUDIOBOOK

Winner: The Nature of the Beast – Louise Penny – Robert Bathurst, narrator [Macmillan Audio]
Nominees: Dark Waters – Chris Goff – Assaf Cohen, narrator [Crooked Lane]; The Girl on the Train – Paula Hawkins – Clare Corbett, Louise Brealey & India Fisher, narrators [Penguin Audio/Random House Audiobooks]; Causing Chaos – Deborah J. Ledford – Christina Cox, narrator [IOF Productions];  Young Americans – Josh Stallings – Em Eldridge, narrator [Josh Stallings]

2015  · Raleigh, NC

TOP
BEST NOVEL
Winner: 
After I’m Gone – Laura Lippman [William Morrow]
Nominees: Lamentation – Joe Clifford [Oceanview]; The Secret Place – Tana French [Hodder & Stoughton/Viking]; The Long Way Home – Louise Penny [Minotaur]; Truth Be Told – Hank Phillippi Ryan [Forge]

BEST FIRST NOVEL
Winner: 
The Black Hour – Lori Rader-Day [Seventh Street]
Nominees: Blessed Are the Dead – Kristi Belcamino [Witness Impulse]; Ice Shear – M.P. Cooley [William Morrow]; Invisible City – Julia Dahl [Minotaur]; The Life We Bury – Allen Eskens [Seventh Street]

BEST PAPERBACK ORIGINAL
Winner: 
The Day She Died – Catriona McPherson [Midnight Ink]
Nominees: Stay With Me – Alison Gaylin [Harper]; The Killer Next Door – Alex Marwood [Penguin]; World of Trouble – Ben H. Winters [Quirk]; No Stone Unturned – James W. Ziskin [Seventh Street]

BEST CRITICAL OR NON-FICTION WORK
Winner:
 Writes of Passage: Adventures on the Writer’s Journey – Hank Phillippi Ryan, ed. [Henery]
Nominees: The Figure of the Detective: A Literary History and Analysis – Charles Brownson [McFarland]; Death Dealer: How Cops and Cadaver Dogs Brought a Killer to Justice – Kate Clark Flora [New Horizon]; Dru’s Book Musings – Dru Ann Love [http://drusbookmusing.com]; Poe-Land: The Hallowed Haunts of Edgar Allan Poe – J.W. Ocker [Countryman]

BEST SHORT STORY
Winner: 
“The Odds Are Against Us” Ellery Queen Mystery Magazine, Nov 2014 – Art Taylor [Dell]
Nominees: “Honeymoon Sweet” Murder at the Beach: The Bouchercon Anthology 2014 – Craig Faustus Buck [Down & Out]; “The Shadow Knows” Chesapeake Crimes: Homicidal Holidays – Barb Goffman [Wildside]; “Howling at the Moon” Ellery Queen Mystery Magazine, Nov 2014 – Paul D. Marks [Dell]; “Of Dogs and Deceit” Alfred Hitchcock Mystery Magazine, Nov 2014 – John Shepphird [Dell]

BEST ANTHOLOGY OR COLLECTION
Winner: 
In the Company of Sherlock Holmes: Stories Inspired by the Holmes Canon – Laurie R. King & Leslie S. Klinger, eds. [Pegasus Crime]
Nominees: FaceOff – David Baldacci, ed. [Simon & Schuster]; Murder at the Beach: The Bouchercon Anthology 2014 – Dana Cameron, ed. [Down & Out]; Trouble in the Heartland: Crime Fiction Inspired by the Songs of Bruce Springsteen – Joe Clifford, ed. [Gutter/Zelmer Pulp]; Carolina Crimes: 19 Tales of Love, Lust, and Longing – Karen Pullen, ed. [Wildside]

 2014 · Long Beach, CA

TOP
BEST NOVEL

Winner: Ordinary Grace – William Kent Krueger [Atria]
Nominees: Suspect – Robert Crais [Putnam]; A Cold and Lonely Place – Sara J. Henry [Crown]; The Wrong Girl – Hank Phillippi Ryan [Forge]; Through the Evil Days – Julia Spencer-Fleming [Minotaur]

BEST FIRST NOVEL
Winner: Yesterday’s Echo – Matt Coyle [Oceanview]
Nominees: Ghostman – Roger Hobbs [Alfred A. Knopf]; Rage Against the Dying – Becky Masterman [Minotaur]; Reconstructing Amelia – Kimberly McCreight [HarperCollins]; The Hard Bounce – Todd Robinson [Tyrus]

BEST PAPERBACK ORIGINAL
Winner: As She Left It – Catriona McPherson [Midnight Ink]
Nominees: The Big Reap – Chris F. Holm [Angry Robot]; Purgatory Key – Darrell James [Midnight Ink]; Joyland – Stephen King [Hard Case Crime]; The Wicked Girls – Alex Marwood [Penguin]

BEST SHORT STORY
Winner: “The Caxton Private Lending Library & Book Depository” – John Connolly, Bibliomysteries [Mysterious Bookshop]
Nominees: “Dead End” – Craig Faustus Buck [Untreed Reads]; “Annie and the Grateful Dead” – Denise Dietz, The Sound and the Furry: Stories To Benefit the International Fund for Animal Welfare [Amazon Digital]; “Incident on the 405” – Travis Richardson, Criminal Element’s Malfeasance Occasional: Girl Trouble [Macmillan]; “The Care and Feeding of Houseplants” – Art Taylor, Ellery Queen Mystery Magazine, March/April 2013

BEST CRITICAL OR NONFICTION WORK
Winner: The Hour of Peril: The Secret Plot To Murder Lincoln Before the Civil War – Daniel Stashower [Minotaur]
Nominees: Mastermind: How To Think Like Sherlock Holmes – Maria Konnikova [Viking Adult]; The Secret Rescue: An Untold Story of American Nurses and Medics Behind Nazi Lines – Cate Lineberry [Little, Brown]; All the Wild Children – Josh Stallings [Snubnose Press]; Troubled Daughters, Twisted Wives: Stories from the Trailblazers of Domestic Suspense – Sarah Weinman, ed. [Penguin]

BEST CHILDREN’S OR YOUNG ADULT NOVEL
Winner: The Testing – Joelle Charbonneau [Houghton Mifflin]
Nominees: Escape Theory – Margaux Froley [Soho Teen]; Escape from Mr. Lemoncello’s Library – Chris Grabenstein [Random House Children’s Books]; Dancer, Daughter, Traitor, Spy – Elizabeth Kiem [Soho Teen]; The Code Busters Club: Mystery of the Pirate’s Treasure – Penny Warner [Egmont USA]

BEST TV EPISODE TELEPLAY, FIRST AIRED IN 2013
Winner: The Blacklist – Pilot by Jon Bokenkamp – Sept. 2013 [Davis Entertainment, NBC]
Nominees: Breaking Bad – “Felina” by Vince Gilligan – Sept. 2013 [AMC]; The Fall – “Dark Descent” by Allan Cubitt – May 2013 [Netflix Original]; The Following – Pilot by Kevin Williamson – Jan. 2013 [Warner Bros. Television, Fox]; Justified – “Hole in the Wall” by Graham Yost – Jan. 2013 [Warner Bros. Television, Fox]

BEST AUDIO BOOK
Winner: The Cuckoo’s Calling – Robert Galbraith – Robert Glenister, narrator [Hachette Audio]
Nominees: Hour of the Rat – Lisa Brackmann – Tracy Sallows, narrator [Audible]; Man in the Empty Suit – Sean Ferrell – Mauro Hantman, narrator [AudioGO]; Crescendo – Deborah J. Ledford – Christina Cox, narrator [IOF Productions]; Death and the Lit Chick – G.M. Malliet – Davina Porter, narrator [Dreamscape Media]

2013 · Albany, NY

TOP
BEST NOVEL
Winner: The Beautiful Mystery – Louise Penny [Minotaur]
Nominees:
Dare Me – Megan Abbott [Reagan Arthur]; The Trinity Game – Sean Chercover [Thomas & Mercer]; Gone Girl – Gillian Flynn [Crown]; The Other Woman – Hank Phillippi Ryan [Forge]

BEST FIRST NOVEL
Winner:
The Expats – Chris Pavone [Crown]
Nominees:
Don’t Ever Get Old – Daniel Friedman [Thomas Dunne]; The Professionals – Owen Laukkanen [Putnam]; The 500 – Matthew Quirk [Reagan Arthur]; Black Fridays – Michael Sears [Putnam]

BEST PAPERBACK ORIGINAL
Winner: Big Maria – Johnny Shaw [Thomas & Mercer]
Nominees:
Whiplash River – Lou Berney [William Morrow]; Murder for Choir – Joelle Charbonneau [Berkley Prime Crime]; And She Was – Alison Gaylin [Harper]; Blessed are the Dead – Malla Nunn [Emily Bestler]

BEST SHORT STORY
Winner: “Mischief in Mesopotamia” – Dana Cameron, EQMM, Nov 2012
Nominees:
“Kept in the Dark” – Sheila Connolly, Best New England Crime Stories: Blood Moon [Level Best]; “The Lord is My Shamus” – Barb Goffman, Chesapeake Crimes: This Job is Murder, p.97 [Wildside]; “Peaches” – Todd Robinson, Grift, Spring 2012, p.80; “The Unremarkable Heart” – Karin Slaughter, Mystery Writers of America Presents: Vengeance, p.177 [Mulholland]

BEST CRITICAL NONFICTION WORK
Winner: Books to Die For: The World’s Greatest Mystery Writers on the World’s Greatest Mystery Novels – John Connolly and Declan Burke, eds. [Hodder & Stoughton/Emily Bestler]
Nominees:
Blood Relations: The Selected Letters of Ellery Queen, 1947-1950 – Joseph Goodrich, ed. [Perfect Crime]; More Forensics and Fiction: Crime Writers Morbidly Curious Questions Expertly Answered – D.P. Lyle, M.D. [Medallion]; The Grand Tour: Around the World with the Queen of Mystery Agatha Christie – Mathew Prichard, ed. [Harper]; In Pursuit of Spenser: Mystery Writers on Robert B. Parker and the Creation of an American Hero – Otto Penzler, ed. [Smart Pop]

2012 · Cleveland, OH

TOP
BEST NOVEL
Winner:
A Trick of the Light – Louise Penny [Minotaur]
Nominees:
The End of Everything – Megan Abbott [Reagan Arthur/Little, Brown]; Hurt Machine – Reed Farrel Coleman [Tyrus]; The Drop – Michael Connelly [Little, Brown]; One Was a Soldier – Julia Spencer-Fleming [Thomas Dunne/Minotaur]

BEST FIRST NOVEL
Winner:
Learning to Swim – Sara J. Henry [Crown]
Nominees:
Nazareth Child – Darrell James [Midnight Ink]; All Cry Chaos – Leonard Rosen [The Permanent Press]; Who Do, Voodoo? – Rochelle Staab [Berkley Prime Crime]; The Informationist – Taylor Stevens [Crown]; Purgatory Chasm – Steve Ulfelder [Thomas Dunne/Minotaur]; Before I Go to Sleep – S.J. Watson [HarperCollins]

BEST PAPERBACK ORIGINAL
Winner:
Buffalo West Wing – Julie Hyzy [Berkley Prime Crime/Tekno]
Nominees:
The Company Man – Robert Jackson Bennett [Orbit/Hachette]; Choke Hold – Christa Faust [Hard Case Crime/Titan]; Death of the Mantis – Michael Stanley [HarperCollins]; Fun & Games – Duane Swierczynski [Mulholland]; Vienna Twilight – Frank Tallis [Random House]

BEST SHORT STORY
Winner:
“Disarming” – Dana Cameron, EQMM June’11, p.24
Nominees:
“The Case of Death and Honey” – Neil Gaiman, A Study In Sherlock, p.167 [Bantam]; “Palace on the Lake” – Daryl Wood Gerber, Fish Tales: The Guppy Anthology, p.184 [Wildside]; “Truth and Consequences” – Barb Goffman, Mystery Times Ten, p.121 [Buddhapuss Ink]; “The Itinerary” – Roberta Isleib, MWA Presents The Rich and The Dead, p.189 [Grand Central]; “Happine$$” – Twist Phelan, MWA Presents The Rich and The Dead, p.276 [Grand Central]

BEST CRITICAL NONFICTION WORK
Winner:
The Sookie Stackhouse Companion – Charlaine Harris, ed. [Ace]
Nominees:
Books, Crooks and Counselors: How to Write Accurately About Criminal Law and Courtroom Procedure – Leslie Budewitz [Quill Driver/Linden]; Agatha Christie: Murder in the Making: More Stories and Secrets from Her Notebooks – John Curran [HarperCollins]; On Conan Doyle: or, The Whole Art of Storytelling – Michael Dirda [Princeton University Press]; Detecting Women: Gender and the Hollywood Detective Film – Philippa Gates [SUNY Press]

2011 · Saint Louis, MO

TOP
BEST NOVEL
Winner:
Bury Your Dead – Louise Penny [Minotaur Books]
Nominees:
Crooked Letter, Crooked Letter – Tom Franklin [William Morrow]; Faithful Place – Tana French [Viking]; The Lock Artist – Steve Hamilton [Minotaur Books]; I’d Know You Anywhere – Laura Lippman [William Morrow]

BEST FIRST NOVEL
Winner:
Damage Done – Hilary Davidson [Forge Books]
Nominees:
Rogue Island – Bruce DeSilva [Forge Books]; The Poacher’s Son – Paul Doiron [Minotaur Books]; The Sherlockian – Graham Moore [Twelve]; Snow Angels – James Thompson [Putnam]

BEST PAPERBACK ORIGINAL
Winner:
Expiration Date – Duane Swierczynski [Minotaur Books]
Nominees:
Long Time Coming – Robert Goddard [Bantam]; The Hanging Tree – Bryan Gruley [Touchstone]; Drive Time – Hank Phillippi Ryan [Mira]
; Vienna Secrets – Frank Tallis [Random House]

BEST SHORT STORY
Winner:
“Swing Shift” – Dana Cameron, Crimes By Moonlight: Mysteries from the Dark Side [Berkley]
Nominees:
“The Scent of Lilacs” – Doug Allyn, EQMM Sep/Oct’10; “The Hitter” – Chris F. Holm, Needle: A Magazine of Noir Summer’10; “So Much in Common” – Mary Jane Maffini, EQMM Sep/Oct’10; “Homeless” – Patricia L. Morin, Mystery Montage: A Collection of Short Story Mystery Genres [Top]; “The Frame Maker” – Simon Wood, The Back Alley Webzine Vol III No.3

BEST GRAPHIC NOVEL
Winner:
The Chill – Jason Starr [Vertigo]
Nominees:
Scalped Vol 6: The Gnawing – Jason Aaron [Vertigo]; Richard Stark’s Parker, Vol 2: The Outfit – Darwyn Cooke [IDW Press]; Tumor – Joshua Hale Fialkov, Noel Tuazon [Archaia Studios Press]; Sickness in the Family – Denise Mina [Vertigo]; Beasts of Burden – Jill Thompson, Evan Dorkin [Dark Horse]

BEST CRITICAL/NONFICTION
Winner:
Agatha Christie’s Secret Notebooks – John Curran [Harper Collins]
Nominees:
The Wire: Truth Be Told – Rafael Alvarez [Grove Press]; Sherlock Holmes for Dummies – Steven Doyle, David A. Crowder [For Dummies]; Charlie Chan: The Untold Story of the Honorable Detective and His Rendezvous with American History – Yunte Huang [W W Norton]; Thrillers: 100 Must Reads – David Morrell [Oceanview]

BEST WEBSITE/BLOG
Winner: Stop, You’re Killing Me! – Lucinda Surber, Stan Ulrich [www.stopyourekillingme.com]
Nominees:
Jen’s Book Thoughts – Jen Forbus [www.jensbookthoughts.com]; The Rap Sheet – J. Kingston Pierce [therapsheet.blogspot.com]; Sirens of Suspense – Chantelle Aimée Osman [www.sirensofsuspense.com]; Spinetingler – Sandra Ruttan [www.spinetinglermag.com]

2010 · San Francisco, CA

TOP
BEST NOVEL
Winner:
The Brutal Telling – Louise Penny [Minotaur Books]
Nominees:
The Last Child – John Hart [Minotaur Books]; The Mystic Arts Of Erasing All Signs Of Death – Charlie Huston [Ballantine Books]; The Girl Who Played With Fire – Stieg Larsson, translated by Reg Keeland [Quercus/Knopf]; The Shanghai Moon – S.J. Rozan [Minotaur Books]

BEST FIRST NOVEL
Winner:
A Bad Day For Sorry – Sophie Littlefield [Minotaur Books]
Nominees:
The Sweetness At The Bottom Of The Pie – Alan Bradley [Delacorte Press]; Starvation Lake – Bryan Gruley [Touchstone]; The Twelve/The Ghosts Of Belfast – Stuart Neville [Harvill Secker/Soho Press]; In The Shadow Of Gotham – Stefanie Pintoff [Minotaur Books]

BEST PAPERBACK ORIGINAL
Winner:
Starvation Lake – Bryan Gruley [Touchstone]
Nominees:
Bury Me Deep – Megan Abbott [Simon & Schuster]; Tower – Ken Bruen and Reed Farrel Coleman [Busted Flush Press]; Quarry In The Middle – Max Allan Collins [Hard Case Crime]; Death And The Lit Chick – G.M. Malliet [Midnight Ink]; Air Time – Hank Phillippi Ryan [Mira]

BEST SHORT STORY
Winner:
“On the House” – Hank Phillippi Ryan, Quarry: Crime Stories by New England Writers, book’s 5th story [Level Best Books]
Nominees: “Last Fair Deal Gone Down” – Ace Atkins, Crossroad Blues, pp.1-20 follow Afterword [Busted Flush Press]; “Femme Sole” – Dana Cameron, Boston Noir, pp.95-115 [Akashic Books]; “Animal Rescue” – Dennis Lehane, Boston Noir, pp.38-64 [Akashic Books]; “Amapola” – Luis Alberto Urrea, Phoenix Noir, pp.103-125 [Akashic Books]

BEST CRITICAL NONFICTION WORK
Winner:
Talking About Detective Fiction – P.D. James [Bodleian Library/Knopf]
Nominees:
The Line Up: The World’s Greatest Crime Writers Tell the Inside Story of Their Greatest Detectives – Otto Penzler, ed. [Little, Brown and Co]; Haunted Heart: The Life and Times of Stephen King – Lisa Rogak [Thomas Dunne Books]; Dame Agatha’s Shorts: An Agatha Christie Short Story Companion – Elena Santangelo [Bella Rosa Books]; The Talented Miss Highsmith: The Secret Life and Serious Art of Patricia Highsmith – Joan Schenkar [St. Martin’s Press]

Print Friendly, PDF & Email