Winners and Nominees 1980s

Current · 2000s · 1990s · 1989 · 1988 · 1987 · 1986

1989 · Philadelphia, PA

BEST NOVEL
Winner: The Silence Of The Lambs – Thomas Harris [St. Martin’s]
Nominees:
The Widows Club – Dorothy Cannell [Bantam]; “E” Is For Evidence – Sue Grafton [Henry Holt]; A Thief of Time – Tony Hillerman [Harper & Row]; Blood Shot – Sara Paretsky [Delacorte]; Dead Crazy – Nancy Picard [Scribner]; Shackles – Bill Pronzini [St. Martin’s]; Pepper Pike – Les Roberts [St. Martin’s]

BEST FIRST NOVEL
Winner: A Great Deliverance – Elizabeth George [Bantam]
Nominees:
Murder Once Done – Mary Lou Bennett [Perseverance]; The Killings at Badger’s Drift – Caroline Graham [Adler and Adler]; Random Access Murder – Linda Grant [Avon]; Fear of the Dark – Gar Anthony Haywood [St. Martin’s]; Carolina Skeletons – David Stout [Mysterious]

BEST PAPERBACK ORIGINAL
Winner: Something Wicked – Carolyn G. Hart [Bantam]
Nominees:
High Noon at Midnight – Michael Avallone [PaperJacks]; Murder Unrenovated – P.M. Carlson [Bantam]; The Man Who Died Laughing – David Handler [Bantam]; A Radical Departure – Lia Matera [Bantam]; Paying the Piper – Sharyn McCrumb [Ballantine]; Murder By Impulse – D.R. Meredith [Ballantine]; Primary Target – Marilyn Wallace [Bantam]

1988 · San Diego, CA

TOP
BEST NOVEL
Winner: Skinwalkers – Tony Hillerman [Harper & Row] (1st pub Nov’86)
Nominees:
A Trouble Of Fools – Linda Barnes [St. Martin’s]; Old Bones – Aaron Elkins [Mysterious]; Trojan Gold – Elizabeth Peters [Atheneum]; Marriage Is Murder – Nancy Pickard [Scribner]

BEST FIRST NOVEL
Winner: Caught Dead In Philadelphia – Gillian Roberts [Scribner]
Nominees:
Death on the Rocks – Michael Allegretto [Scribner]; The House Of Blue Lights – Robert J. Bowman [St. Martin’s]; Murder at the War: A Modern-Day Mystery With a Medieval Setting – Mary Monica Pulver [St. Martin’s]; An Infinite Number Of Monkeys – Les Roberts [St. Martin’s]

BEST PAPERBACK ORIGINAL
Winner: The Monkey’s Raincoat – Robert Crais [Bantam]
Nominees:
The Cat Who Played Brahms – Lilian Jackson Braun [Jove]; Death On Demand – Carolyn G. Hart [Crimeline]; Bishop’s Gambit, Declined – Conrad Haynes [Bantam]; Where Lawyers Fear To Tread – Lia Matera [Bantam]; Bimbos Of The Death Sun – Sharyn McCrumb [TSR]

BEST SHORT STORY
Winner: “Breakfast Television” – Robert Barnard, EQMM Jan’87, pp.34-43
Nominees: “Scrap” – Max Allan Collins, The Black Lizard Anthology of Crime Fiction, pp.161-173 [Black Lizard]; “Soft Monkey” – Harlan Ellison, Mystery Scene Reader: A Special Tribute to John D. MacDonald, pp.56-69 [Fedora]; “Turn Away” – Ed Gorman, The Black Lizard Anthology of Crime Fiction, pp.313-323 [Black Lizard]; “The Au Pair Girl” – Joyce Harrington, A Matter Of Crime, Vol 1, pp.39-70 [HBJ]

BEST MOVIE
Winner: The Big Easy – Jim McBride, dir; Daniel Petrie, Jr., writer
Nominees:
Black Widow – Bob Rafelson, dir; Ronald Bass, writer; Fatal Attraction – Adrien Lyne, dir; James Dearden, writer; No Way Out – Roger Donaldson, dir; Robert Garland, writer; Robocop – Paul Verhoeven, dir; Edward Neumeir, Michael Miner, writers; Stakeout – John Badham, dir; Jim Kouf, writer

BEST TELEVISION SERIES
Winner: Mystery! – PBS, WGBH/Boston, prod
Nominees:
The Equalizer – CBS, James MacAdams, prod; Murder She Wrote – CBS, Richard Levinson, William Link, Peter Fisher, prods; Private Eye – NBC, Anthony Yerkovich, prod; Wiseguy – CBS, Stephen J. Cannell, prod

1987 · Minneapolis, MN

TOP
BEST NOVEL
Winner: “C” Is For Corpse – Sue Grafton [Henry Holt]
Nominees:
When The Sacred Ginmill Closes – Lawrence Block [Arbor House]; Tropical Heat – John Lutz [Henry Holt]; No Body – Nancy Pickard [Scribner]; Life’s Work – Jonathan Valin [Delacorte]

BEST FIRST NOVEL
Winner: Too Late To Die – Bill Crider [Walker]
Nominees:
Strangled Prose – Joan Hess [St. Martin’s]; The Ritual Bath – Faye Kellerman [Arbor House]; Floater – Joseph Koenig [Mysterious]; Dead Air – Mike Lupica [Villard]

BEST PAPERBACK ORIGINAL
Winner: The Junkyard Dog – Robert Campbell [Signet]
Nominees:
The Cat Who Saw Red – Lilian Jackson Braun [Jove]; Trial By Fury – J.A. Jance [Avon]; The Back-Door Man – Rob Kantner [Bantam]; Trace: Too Old a Cat – Warren Murphy [Signet]

BEST SHORT STORY
Winner: “The Parker Shotgun” – Sue Grafton, Mean streets: The Second Private Eye Writers of America Anthology pp.81-101 [Mysterious]
Nominees: “Body Count” – Wayne D. Dundee, Mean streets: The Second Private Eye Writers of America Anthology, pp.25-46 [Mysterious]; “Scalplock” – Clark Howard, EQMM Jul’86, pp.134-153

1986 · Baltimore, MD

TOP
BEST NOVEL
Winner: “B” Is For Burglar – Sue Grafton [Henry Holt]
Nominees:
The Shortest Way to Hades – Sarah Caudwell [Scribner]; The Lonely Silver Rain – John D. MacDonald [Knopf]; The Plain Old Man – Charlotte MacLeod [Doubleday]; Killing Orders – Sara Paretsky [Morrow]

BEST FIRST NOVEL
Winner: When The Bough Breaks – Jonathan Kellerman [Atheneum]
Nominees: The Gemini Man – Susan Kelly [Walker]; Sleeping Dog – Dick Lochte [Arbor House]; Doubting Thomas – Robert Reeves [Crown]; Flood – Andrew Vachss [Donald I. Fine]

BEST PAPERBACK ORIGINAL
Winner: Say No To Murder – Nancy Pickard [Avon]
Nominees:
Murder is Academic – P.M. Carlson [Avon]; Poverty Bay – Earl Emerson [Avon]; Shattered Moon – Kate Green [Dell]; Sleightly Murder – Patrick A. Kelley [Avon]

BEST SHORT STORY
Winner: “Lucky Penny” – Linda Barnes, New Black Mask Quarterly No. 3, pp.85-114 [HBJ]
Nominees:
“Eight Mile and Dequindre” – Loren Estleman, AHMM May’85, pp.76-94; “Vandals” – Peter Lovesey, EQMM Dec’85, pp.99-107
(1st pub Woman’s Own Dec 29,’84; pp.12,13(man’s image w/title),14,55; “Ride the Lightening” – John Lutz, AHMM Jan’85, pp.88-107; “The Convolvulus Clock” – Ruth Rendell, EQMM Aug’85, pp.108-119

BEST TELEVISION SERIES
Winner: Murder, She Wrote
Nominees:
Hill Street Blues; Moonlighting; Mystery; Spenser For Hire

BEST MOVIE
Winner: Witness
Nominees:
Blood Simple; Fletch; Jagged Edge; Young Sherlock Holmes

GRAND MASTER
Winner: Barbara Mertz (Barbara Michaels/Elizabeth Peters)