Winners and Nominees 2000s

Current ·  2008 · 2007 · 2006 · 2005 · 2004 · 2003 · 2002 · 2001 · 2000 · 1990s· 1980s

2009 · Indianapolis, IN

BEST NOVEL
Winner:
The Brass Verdict – Michael Connelly [Little, Brown]
Nominees:
Trigger City – Sean Chercover [William Morrow]; Red Knife – William Kent Krueger [Atria]; The Girl With The Dragon Tattoo – Stieg Larsson [Knopf]; The Cruelest Month – Louise Penny [Minotaur]

BEST FIRST NOVEL
Winner:
The Girl With The Dragon Tattoo – Stieg Larsson [Knopf]
Nominees:
Pushing Up Daisies – Rosemary Harris [Minotaur]; Stalking Susan – Julie Kramer [Doubleday]; Death Of A Cozy Writer – G.M. Malliet [Midnight Ink]; Child 44 – Tom Rob Smith [Grand Central]

BEST PAPERBACK ORIGINAL
Winner: State Of The Onion – Julie Hyzy [Berkley]
Nominees:
The First Quarry – Max Allan Collins [Hard Case Crime]; Money Shot – Christa Faust [Hard Case Crime]; In A Dark Season – Vicki Lane [Dell]; South Of Hell – P.J. Parrish [Pocket Star]

BEST SHORT STORY
Winner:
“A Sleep Not Unlike Death” – Sean Chercover, Hardcore Hardboiled, pp.58-68 [Kensington]
Nominees:
“The Night Things Changed” – Dana Cameron, Wolfsbane And Mistletoe, pp.32-59 [Ace]; “Killing Time” – Jane K. Cleland, AHMM Nov’08, pp.4-21; “Skull and Cross-Examinations” – Toni L. P. Kelner, EQMM Feb’08, pp.32-53; “Scratch a Woman” – Laura Lippman, Hardly Knew Her, pp.237-290 [William Morrow]; “The Secret Lives of Cats” – Kristine Kathryn Rusch, EQMM Jul’08, pp.2-20

BEST CRITICAL NONFICTION WORK
Winner: Anthony Boucher: A Biobibliography – Jeffrey Marks [McFarland]
Nominees:
African American Mystery Writers: A Historical and Thematic Study – Frankie Y. Bailey [McFarland]; How To Write Killer Historical Mysteries – Kathy Lynn Emerson [Perseverance Press]; The Suspicions Of Mr. Whicher: A Shocking Murder and the Undoing of a Great Victorian Detective – Kate Summerscale [Walker]

BEST CHILDREN’S / YOUNG ADULT NOVEL
Winner: The Crossroads – Chris Grabenstein [Random House]
Nominees: Paper Towns – John Green [Dutton Juvenile]; Kiss Me, Kill Me – Lauren Henderson [Delacorte]; The Mysterious Benedict Society And The Perilous Journey – Trenton Lee Stewart [Little, Brown]; Sammy Keyes And The Cold Hard Cash – Wendelin Van Draanen [Knopf]

BEST COVER ART
Winner: The Girl With The Dragon Tattoo (Stieg Larsson) – Peter Mendelsund [Knopf]
Nominees:
Death Was The Other Woman (Linda L. Richards) – David Rotstein [Minotaur]; Death Will Get You Sober (Elizabeth Zelvin) – David Rotstein [Minotaur]; The Fault Tree (Louise Ure) – David Rotstein [Minotaur]; Money Shot (Christa Faust) – Steve Cooley [Hard Case Crime]

SPECIAL SERVICE AWARD
Winner: Jon and Ruth Jordan
Nominees: Ali Karim; David Montgomery; Gary Warren Niebuhr; Sarah Weinman

2008 · Baltimore, MD

TOP
BEST NOVEL
Winner: What The Dead Know – Laura Lippman [William Morrow]
Nominees:
Tin Roof Blowdown – James Lee Burke [Simon and Schuster]; Bad Luck And Trouble – Lee Child [Delacorte]; The Watchman – Robert Crais [Simon and Schuster]; Thunder Bay – William Kent Krueger [Atria]

BEST FIRST NOVEL
Winner:
In The Woods – Tana French [Viking Adult]
Nominees:
Big City, Bad Blood – Sean Chercover [William Morrow]; The Spellman Files – Lisa Lutz [Simon and Schuster]; Head Games – Craig McDonald [Bleak House]; The Blade Itself – Marcus Sakey [St. Martin Minotaur]

BEST PAPERBACK ORIGINAL
Winner: A Thousand Bones – P.J. Parrish [Pocket]
Nominees:
Queenpin – Megan Abbott [Simon and Schuster]; Slide – Ken Bruen and Jason Starr [Hard Case Crime]; Blood of Paradise – David Corbett [Ballantine]; Baby Shark’s Beaumont Blues – Robert Fate [Capital Crime]

SHORT STORY
Winner: “Hardly Knew Her” – Laura Lippman, Dead Man’s Hand: Crime Fiction at the Poker Table, pp.327-342 [Harcourt]
Nominees: “Please Watch Your Step” – Rhys Bowen, The Strand Magazine, Issue XXI Feb-May’07, pp.3-8; “Dear Dr. Watson” – Steve Hockensmith, EQMM Feb’07, pp.70-84; “How Stella Got Her Grave Back” – Toni L. P. Kelner, Many Bloody Returns: Tales of Birthdays with Bite, pp.318-355 [Ace]; “Uncle” – Daniel Woodrell, A Hell of A Woman: An Anthology of Female Noir, pp.282-287 [Busted Flush]

CRITICAL WORK
Winner: Arthur Conan Doyle: A Life in Letters – Jon Lellenberg, Daniel Stashower, Charles Foley [Penguin]
Nominees:
The Essential Mystery Lists – Roger Sobin [Poisoned Pen]; The Triumph Of The Thriller: How Cops, Crooks and Cannibals Captured Popular Fiction – Patrick Anderson [Random House]; Deviance In Contemporary Crime Fiction – Christiana Gregoriou [Palgrave MacMillan]

SPECIAL SERVICES
Winner:
Jon and Ruth Jordan – Crime Spree Magazine
Nominees:
Ali Karim – Shotz Magazine; Maddy Van Hertbruggen – 4MA; Sarah Weinman – Confessions of an Idiosyncratic Mind; Judy Bobalik – for being one of the best friends and supporters of mystery writers

WEB SITE
Winner: Stop, You’re Killing Me! – Stan Ulrich, Lucinda Surber [www.stopyourekillingme.com]
Nominees:
Confessions of an Idiosyncratic Mind – Sarah Weinman [www.sarahweinman.com]; Rap sheet/January Magazine – J. Kingston Pierce [therapsheet.blogspot.com]; Murderati – A Writer’s Blog [www.murderati.com]; Crime Fiction Dossier – David Montgomery [www.crimefictionblog.com]

2007 · Anchorage, AK

TOP
BEST NOVEL
Winner: No Good Deeds – Laura Lippman [Harper]
Nominees:
Kidnapped – Jan Burke [Simon & Schuster]; The Dead Hour – Denise Mina [Little, Brown and Co]; The Virgin Of Small Plains – Nancy Pickard [Ballantine]; All Mortal Flesh – Julia Spencer-Fleming [St. Martins]

BEST FIRST NOVEL
Winner: Still Life – Louise Penny [St. Martins]
Nominees:
The King Of Lies – John Hart [St. Martins]; Holmes On The Range – Steve Hockensmith [St. Martins]; A Field Of Darkness – Cornelia Read [Mysterious]; The Harrowing – Alexandra Sokoloff [St. Martins]

BEST PAPERBACK ORIGINAL
Winner: Ashes And Bones – Dana Cameron [Avon]
Nominees: 47 Rules Of Highly Effective Bank Robbers – Troy Cook [Capital Crime]; The Cleanup – Sean Doolittle [Dell]; Baby Shark – Robert Fate [Capital Crime]; Shotgun Opera – Victor Gischler [Dell]; Snakeskin Shamisen – Naomi Hirahara [Bantam Dell – Delta]; A Dangerous Man – Charlie Huston [Ballantine]

BEST SHORT STORY
Winner: “My Father’s Secret” – Simon Wood, Working Stiffs, pp.16-28 [Blue Cubicle]/Crimespree Magazine Bcon’06 Special Ed, pp.20-22
Nominees:
“Policy” – Megan Abbott, Damn Near Dead: Old, Bold, Uncontrolled, pp.60-68 [Busted Flush]; “The Lords of Misrule” – Dana Cameron, Sugarplums And Scandal: A feast of passion and suspense for the holidays!, pp.47-90 [Avon]; “Cranked” – Bill Crider, Damn Near Dead: Old, Bold, Uncontrolled, pp.336-347 [Busted Flush]; “Sleeping with the Plush” – Toni L.P. Kelner, AHMM May’06, pp.4-18; “After the Fall” – Elaine Viets, AHMM Jan/Feb’06, pp.200-212

BEST CRITICAL NONFICTION
Winner: Mystery Muses – Jim Huang, Austin Lugar, eds. [Crum Creek]
Nominees:
Read ‘Em Their Writes – Gary Warren Niebuhr [Libraries Unlimited]; Don’t Murder Your Mystery – Chris Roerden [Bella Rosa]; The Beautiful Cigar Girl – Daniel Stashower [Dutton]; The Science Of Sherlock Holmes – E.J. Wagner [John Wiley & Sons]

SPECIAL SERVICES AWARD
Winner: Jim Huang – Crum Creek Press and The Mystery Company
Nominees:
Charles Ardai – Hard Case Crime; George Easter – Deadly Pleasures; Jon and Ruth Jordan – Crimespree Magazine; Lynn Kaczmarek, Chris Aldrich – Mystery News; Ali Karim – Shots Magazine; Barbara Franchi, Sharon Wheeler – ReviewingTheEvidence.com; Maddy Van Hertbruggen – 4 Mystery Addicts

BEST YOUNG ADULT NOVEL
Due to a lack of nominations, no award was given.

2006 · Madison, WI

TOP
BEST MYSTERY NOVEL
Winner:
Mercy Falls – William Kent Krueger [Atria]
Nominees:
Bloodlines – Jan Burke [Simon & Schuster]; The Lincoln Lawyer – Michael Connelly [Little, Brown and Co]; Red Leaves – Thomas H. Cook [Harcourt]; To The Power Of Three – Laura Lippman [HarperCollins]

BEST FIRST MYSTERY
Winner:
Tilt-A-Whirl – Chris Grabenstein [Carroll & Graf]
Nominees:
Die A Little – Megan Abbot [Simon & Schuster]; Immoral – Brian Freeman [St. Martin’s Minotaur]; The Baby Game – Randall Hicks [Wordslinger Press]; Officer Down – Theresa Schwegel [St. Martin’s Minotaur]

BEST PAPERBACK ORIGINAL
Winner: The James Deans – Reed Farrel Coleman [Plume]
Nominees:
Kiss Her Goodbye – Allan Guthrie [Hard Case Crime]; Six Bad Things – Charlie Huston [Ballantine]; Good Girl’s Guide To Murder – Susan McBride [Avon]; A Killing Rain – P.J. Parrish [Pinnacle]

BEST SHORT STORY
Winner: “Misdirection” – Barbara Seranella, Greatest Hits: Original Stories of Assassins, Hit Men and Hired Guns, pp.81-101 [Carroll & Graff]
Nominees:
“House Rules” – Libby Fischer Hellmann, Murder In Vegas: New Crime Tales of Gambling and Desperation, pp.111-124 [Forge]; “There is No Crime on Easter Island” – Nancy Pickard, EQMM Sep/Oct’05, pp.10-27; “Driven to Distraction” – Marcia Talley, Chesapeake Crimes II: 15 Tales of Mystery, Mayhem, and Murder, pp.132-143 [Quiet Storm]; “Killer Blonde: A Dead-End Job Mystery” – Elaine Viets, Drop-Dead Blonde, pp.93-157 [Signet]

BEST CRITICAL / NONFICTION
Winner: Heirs Of Anthony Boucher – Marv Lachman [Poison Pen]
Nominees:
Writing And Selling Your Mystery Novel – Hallie Ephron [Writer’s Digest]; Behind The Mystery – Stuart Kaminsky [Hot House]; New Annotated Sherlock Holmes – Leslie Klinger [W.W. Norton]; Girl Sleuth: Nancy Drew and the Women Who Created Her – Melanie Rehak [Harcourt]

BEST FAN PUBLICATION
Winner: Crimespree Magazine – Jon and Ruth Jordan
Nominees: Deadly Pleasures – George Easter; Mystery News – Lynn Kaczmarek and Chris Aldrich; Mystery Readers Journal – Janet Rudolph; Mystery Scene Magazine – Brian Skupin and Kate Stine

SPECIAL SERVICE TO THE FIELD
Winner: Janet Rudolph – Mystery Readers International
Nominees:
George Easter – Deadly Pleasures; Maddy Van Hertbruggen – 4 Mystery Addicts; Sarah Weinman – Confessions of an Idiosyncratic Mind

2005 · Chicago, IL

TOP
BEST NOVEL
Winner: Blood Hollow – William Kent Krueger [Atria]
Nominees:
The Killing Of The Tinkers – Ken Bruen [St. Martins Minotaur]; The Madman’s Tale – John Katzenbach [Ballantine]; By A Spider’s Thread – Laura Lippman [HarperCollins]; California Girl – T. Jefferson Parker [HarperCollins]; Out Of The Deep I Cry – Julia Spencer-Fleming [St. Martins]

BEST FIRST NOVEL
Winner: Dating Dead Men – Harley Jane Kozak [Doubleday]
Nominees:
Uncommon Grounds – Sandra Balzo [Five Star]; Until the Cows Come Home – Judy Clemens [Poisoned Pen]; Retribution – Jilliane P. Hoffman [Putnam]; Whiskey Sour – J.A. Konrath [Hyperion]

BEST PAPERBACK ORIGINAL
Winner: Twisted City – Jason Starr [Vintage Crime]
Nominees:
Cold Case – Robin Burcell [Avon]; Putt To Death – Roberta Isleib [Berkley]; Blue Blood – Susan McBride [Avon]; The Halo Effect – M.J. Rose [Mira]

BEST SHORT STORY
Winner: “Wedding Knife” – Elaine Viets, Chesapeake Crimes, pp.182-191 [Quiet Storm]
Nominees:
“Voodoo” – Rhys Bowen, AHMM Nov’04, pp.35-51; “The Widow of Slane” – Terence Faherty, EQMM Mar/Apr’04, pp.56-77; “It’s Crackers to Slip a Rozzer the Dropsey in Snide” – Ted Hertel, Jr., Small Crimes, pp.61-68 [Betancourt]; “Hunter/Trapper” – Arthur Nersesian, Brooklyn Noir, pp.139-157 [Akashic]

BEST NONFICTION
Winner: Men’s Adventure Magazines – Max Allan Collins, et al [Taschen]
Nominees:
Famous American Crimes & Trials – Frankie Bailey, Steven Chermak [Greenwood Publishing]; Blue Blood – Edward Conlon [Penguin]; The New Annotated Sherlock Holmes – Leslie S. Klinger, ed. [Norton]; The Ballad of the Whiskey Robber – Julian Rubinstein [Little, Brown]

BEST COVER ART
Winner: Brooklyn Noir (Tim McLoughlin, ed) – Sohrab Habibion [Akashic]
Nominees:
Fade to Blonde (Max Phillips) – Gregory Manchess [Hard Case Crime]; Whiskey Sour (J.A. Konrath) – Sal Barracca/Bradford Foltz Design [Hyperion]; Good Morning, Darkness (Ruth Francisco) – Robert Santora [Mysterious]; Monkology (Gary Phillips) – Michael Kellner [Dennis McMillan]

2004 · Toronto, ON

TOP
BEST NOVEL
Winner: Every Secret Thing – Laura Lippman [William Morrow; Orion, UK]
Nominees:
The Delicate Storm – Giles Blunt [Random House, Canada; Harper Collins, UK; Putnam]; Blood Is The Sky – Steve Hamilton [Thomas Dunne]; Shutter Island – Dennis Lehane [William Morrow; Bantam, UK]; The Summer That Never Was/Close To Home – Peter Robinson [McClelland & Stewart, Canada; Pan MacMillan, UK; William Morrow]

BEST FIRST NOVEL
Winner: Monkeewrench/Want To Play? – P.J. Tracy [Putnam; Michael Joseph, UK]
Nominees:
Haunted Ground – Erin Hart [Simon & Schuster, UK; Scribner]; Death Of A Nationalist – Rebecca Pawel [Soho]; Wiley’s Lament – Lono Waiwaiole [St. Martin’s Minotaur]; Maisie Dobbs – Jacqueline Winspear [Soho; John Murray, UK]

BEST PAPERBACK ORIGINAL
Winner: Deadly Legacy – Robin Burcell [Avon]
Nominees:
Dealing In Murder – Elaine Flinn [Avon]; Thicker Than Water – P.J. Parrish [Pinnacle]; Tough Luck – Jason Starr [Vintage/Black Lizard]; Find Me Again – Sylvia Maultash Warsh [Dundurn]

BEST SHORT STORY
Winner: “Doppelganger” – Rhys Bowen, Blood On Their Hands, pp.241-251 [Berkley Prime Crime]
Nominees:
“The Grass Is Always Greener” – Sandy Balzo, EQMM Mar’03, pp.63-75; “Munchies” – Jack Bludis, Hardbroiled, pp.67-80 [Betancourt]; “Wanda Wilcox Is “Trapped!”” – Eddie Muller, Plots With Guns Sep/Oct’03 (published online, now gone; check  web archive; also see Plots With Guns, Anthony Neil Smith, ed. pp.23-38 [Dennis McMillan, 2005]); “Red Meat” – Elaine Viets, Blood On Their Hands, pp.103-118 [Berkley Prime Crime]

BEST YOUNG ADULT MYSTERY
Winner: Harry Potter And The Order Of The Phoenix – J.K. Rowling [Raincoast Books, Canada; Bloomsbury, UK; Scholastic]Nominees: Artemis Fowl: The Eternity Code – Eoin Colfer [Puffin, UK; Hyperion]; Feast Of Fools – Bridget Crowley [Margaret K. McElderry]; Seventh Knot – Kathleen Karr [Marshall Cavendish]; No Escape – Norah McClintock [Scholastic]

BEST HISTORICAL MYSTERY
Winner: For The Love Of Mike – Rhys Bowen [St. Martin’s Minotaur]
Nominees:
Let Loose The Dogs – Maureen Jennings [St. Martin’s Minotaur; Thomas Dunne, Canada]; The Bridge Of Sighs – Olen Steinhauer [St. Martin’s Minotaur]; Find Me Again – Sylvia Maultash Warsh [Dundurn]; Maisie Dobbs – Jacqueline Winspear [Soho Press; John Murray, UK]

BEST CRITICAL / NON-FICTION WORK
Winner: Make Mine A Mystery: A Reader’s Guide To Mystery and Detective Fiction – Gary Warren Niebuhr [Libraries Unlimited]
Nominees: Mystery Women: An Encyclopedia of Leading Women Characters In Mystery Fiction, Vol III – Colleen Barnett [Poisoned Pen]; The Story Of Jane Doe: A Book About Rape – Jane Doe [Random House]; Interrogations – Jon Jordan [Mystery One]; Beautiful Shadow: A Life Of Patricia Highsmith – Andrew Wilson [Bloomsbury]

BEST FAN PUBLICATIONS
Winner:
Mystery Scene Magazine – Kate Stine, ed.
Nominees:
Deadly Pleasures – George Easter, ed.; The Drood Review – Jim Huang, ed.; Mystery News – Lynn Kaczmarek, Chris Aldrich, eds.; Mystery Readers Journal – Janet A. Rudolph, ed.

2003 · Las Vegas, NV

TOP
BEST NOVEL
Winner: City Of Bones – Michael Connelly [Little, Brown]
Nominees:
Murder In The Sentier – Cara Black [Soho]; North Of Nowhere – Steve Hamilton [St. Martin’s Minotaur]; Hell To Pay – George P. Pelecanos [Little, Brown]; Winter And Night – S.J. Rozan [St. Martin’s Minotaur]

BEST FIRST NOVEL
Winner: In The Bleak Midwinter – Julia Spencer-Fleming [St. Martin’s Minotaur]
Nominees:
The Devil’s Redhead – David Corbett [Ballantine]; An Eye For Murder – Libby Fischer Hellman [Poisoned Pen]; The Blue Edge Of Midnight – Jonathon King [Dutton]; The Distance – Eddie Muller [Scribner]

BEST PAPERBACK ORIGINAL
Winner: Fatal Truth – Robin Burcell [Avon]
Nominees:
Black Jack Point – Jeff Abbott [NAL/Onyx]; Six Strokes Under – Roberta Isleib [Berkley Prime Crime]; Paint It Black – P.J. Parrish [Pinnacle/Kensington]; A Killing Sky – Andy Straka [Signet]

BEST SHORT STORY
Winner: “Too Many Cooks” – Marcia Talley, Much Ado About Murder: …Shakespeare-Inspired…, pp.121-141 [Berkley Prime Crime]
Nominees: “Murder in the Land of Wawat” – Lauren Haney, The Mammoth Book Of Egyptian Whodunnits: Mystery and murder from the sands of time, pp.165-181 [Carroll & Graf]; “To Live and Die in Midland, Texas” – Clark Howard, EQMM Sep/Oct’02, pp.4-26; “Bible Belt” – Toni Kelner, EQMM Jun’02, pp.98-114; “A Man Called Ready” – Bob Truluck, Measures Of Poison, pp.281-325 [Dennis McMillan]

BEST CRITICAL WORK
Winner: They Died In Vain: Overlooked, Underappreciated, and Forgotten Mystery Novels – Jim Huang, ed. [Crum Creek]
Nominees: The Mammoth Encyclopedia of Modern Crime Fiction – Mike Ashley, ed. [Carroll & Graf]; Intent To Sell: Marketing the Genre Novel – Jeffrey Marks [Deadly Alibi]

BEST COVER ART
Winner: Measures Of Poison (Dennis McMillan, ed) – Michael Kellner [Dennis McMillan]
Nominees:
The Eye Of Cybele (Daniel Chavarria) – Jennifer Harris, painting; Melissa Farris, design [Akashic]; Murder In The Sentier (Cara Black) – Cheryl L. Cipriani [Soho]; Paradise Salvage (John Fusco) – Larry Rostant, photo [Overlook]; The Terra-Cotta Dog (Andrea Camilleri) – Paul Buckley [Viking]

2002 · Austin, TX

TOP
BEST NOVEL
Winner: Mystic River – Dennis Lehane [Morrow]
Nominees:
Flight – Jan Burke [Simon & Schuster]; Tell No One – Harlan Coben [Delacorte]; The Devil Went Down to Austin – Rick Riordan [Bantam]; Reflecting the Sky – S.J. Rozan [St. Martin’s Minotaur]

BEST FIRST NOVEL
Winner: Open Season – C.J. Box [Putnam]
Nominees:
Third Person Singular – K.J. Erickson [St. Martin’s Minotaur]; Austin City Blue – Jan Grape [Five Star]; The Jasmine Trade – Denise Hamilton [Scribner]; A Witness Above – Andy Straka [Signet]

BEST PAPERBACK ORIGINAL
Winner: Dead Until Dark – Charlaine Harris [Ace]
Nominees:
A Kiss Gone Bad – Jeff Abbott [Onyx]; Dim Sum Dead – Jerrilyn Farmer [Avon]; Dead of Winter – P.J. Parrish [Pinnacle]; The Houdini Specter – Daniel Stashower [Avon]

BEST SHORT FICTION
Winner: “Chocolate Moose” – Bill and Judy Crider, Death Dines at 8:30, pp.115-131 [Berkley Prime Crime]
Nominees:
“My Bonnie Lies…” – Ted Hertel Jr., The Mammoth Book of Legal Thrillers, pp.384-390 [Carroll & Graf]; “Bitter Waters” – Rochelle Krich, Criminal Kabbalah: An Intriguing Anthology of Jewish Mystery & Detective Fiction, pp.141-157 [Jewish Lights]; “Virgo in Sapphires” – Margaret Maron, EQMM Dec’01, pp.32-41; “Double-Crossing Delancy” – S.J. Rozan, Mystery Street, pp.278-310 [Signet]

BEST NONFICTION / CRITICAL WORK
Winner: Seldom Disappointed: A Memoir – Tony Hillerman [HarperCollins]
Nominees:
The History Of Mystery – Max Allan Collins [Collector’s]; Dashiell Hammett: A Daughter Remembers – Jo Hammett [Carroll & Graf]; Writing The Mystery: A Start to Finish Guide for Both Novice and Professional – G. Miki Hayden [Intrigue]; Who Was That Lady? Craig Rice: The Queen of Screwball Mystery – Jeffrey Marks [Delphi]

BEST YOUNG ADULT MYSTERY
Winner: The Mystery Of The Haunted Caves – Penny Warner [Meadowbrook]
Nominees:
The Viking Claw – Michael Dahl [Simon & Schuster]; Death On Sacred Ground – Harriet R. Feder [Lerner]; Ghost Sitter – Peni Griffin [Dutton]; Matthew’s Web – Jeri Fink, Donna Paltrowitz [Bookweb]

BEST COVER ART
Winner: Reflecting The Sky (S.J. Rozan) – Josef Beck/FPG, photo; Michael Storrings, design [St. Martin’s Minotaur]
Nominees:
Chapel Noir (Carole Nelson Douglas) – Glenn Harrington [Forge]; Grape Noir (Kit Sloane) – Annie Sperling [Deadly Alibi]; The Tainted Snuff Box (Rosemary Stevens) – Teresa Fasolino [Berkley Prime Crime]; Under the Color of Law (Michael McGarrity) – John Warden/Index Stock Imagery, photo; Anthony Ramondo, design [Dutton]

Special Award for Service to the Mystery Community
Winner: Doris Ann Norris

2001 · Washington, DC

TOP
BEST NOVEL
Winner: A Place Of Execution – Val McDermid [St. Martin’s Minotaur]
Nominees:
Deep South – Nevada Barr [Putnam]; The Bottoms – Joe R. Lansdale [Mysterious]; Listen To The Silence – Marcia Muller [Mysterious]; He Shall Thunder In The Sky – Elizabeth Peters [William Morrow]; Legacy Of The Dead – Charles Todd [Bantam Books]

BEST FIRST MYSTERY
Winner: Death Of A Red Heroine – Qiu Xiaolong [Soho]
Nominees:
Black Dog – Stephen Booth [Scribner]; A Conspiracy Of Paper – David Liss [Random House]; The Ice Harvest – Scott Phillips [Ballantine]; Street Level – Bob Truluck [St. Martin’s Minotaur]; Run – Douglas E. Winter [Knopf]

BEST PAPERBACK ORIGINAL
Winner: Death Dances To A Reggae Beat – Kate Grilley [Berkley]
Nominees: Bad To The Bone – Katy Munger [Avon]; The Floating Lady Murder – Daniel Stashower [Avon]; Killing Kin – Chassie L. West [Avon)]; A Little Death – Laura A. Wilson [Bantam]; The Kidnapping Of Rosie Dawn – Eric Wright [Perseverance/John Daniel]

BEST SHORT STORY
Winner: “The Problem of the Potting Shed” – Edward D. Hoch, EQMM Jul’00, pp.67-82
Nominees:
“The Seal of the Confessional” – Rhys Bowen, Unholy Orders: Mystery Stories with a Religious Twist, pp.117-125 [Columbine]; “Widow’s Peak” – Rochelle Krich, Unholy Orders: Mystery Stories with a Religious Twist, pp.13-25 [Columbine]; “Don’t Go Upstairs” – Donald Olson, EQMM Aug’00, pp.103-111; “Missing In Action” – Peter Robinson, EQMM Nov’00, pp.86-102

BEST ANTHOLOGY / SHORT STORY COLLECTION
Winner: Master’s Choice, II – Lawrence Block, ed. [Berkley]
Nominees:
Malice Domestic 9 – Joan Hess, ed. [Avon]; Magnolias And Mayhem – Jeffrey Marks, ed. [Overmountain/Silver Dagger]; Unholy Orders – Serita Stevens, ed. [Intrigue]; Tales Out Of School – Carolyn Wheat [Crippen & Landru]

BEST NON-FICTION / CRITICAL WORK
Winner: 100 Favorite Mysteries of the Century – Jim Huang, ed. [Crum Creek]
Nominees:
The Complete Christie: An Agatha Christie Encyclopedia – Matthew Bunson [Pocket]; Women of Mystery: The Lives and Works of Notable Women Crime Novelists – Martha Hailey DuBose [St. Martin’s Minotaur]; The American Regional Mystery – Marvin Lachman [Crossover]; Hard-Boiled: Working Class Readers and Pulp Magazines – Erin A. Smith [Temple University]

BEST FAN PUBLICATION
Winner: Mystery News – Chris Aldrich & Lynn Kaczmarek, eds.
Nominees:
Deadly Pleasures – George Easter, ed.; The Drood Review of Mystery – Jim Huang, ed.; Murder: Past Tense – Sue Feder, ed.; Mystery Readers Journal – Janet Rudolph, ed.

2000 · Denver, CO

TOP
BEST NOVEL
Winner: In A Dry Season – Peter Robinson [William Morrow]
Nominees:
River of Darkness – Rennie Airth; Bones – Jan Burke; L.A. Requiem – Robert Crais; High Five – Janet Evanovich

BEST FIRST NOVEL
Winner: Murder, With Peacocks – Donna Andrews [St. Martin’s]
Nominees: Murder In The Marais – Cara Black; Circles Of Confusion – April Henry; Revenge Of The Gypsy Queen – Kris Neri; Inner City Blues – Paula Woods

BEST PAPERBACK ORIGINAL
Winner: In Big Trouble – Laura Lippman [Avon]
Nominees:
Every Move She Makes – Robin Burcell; Lucky Man – Tony Dunbar; The Outcast – Jose Latour; An Antidote for Avarice – Caroline Roe

BEST SHORT STORY
Winner: “Noir Lite” – Meg Chittenden, EQMM Jan’99, pp.119-122
Nominees:
“A Bit of a Treat” – Barry Baldwin, AHMM Sep’99, pp.17-23; “At the Hop” – Judy and Bill Crider, Till Death Do us Part: …stories of love, marriage, and murder, pp.270-294 [Berkley; ISBN: 0425171973]; “Triangle” – Jeffrey Deaver, EQMM Mar’99, pp.128-142; “Paleta Man” – Laurie R. King, Irreconciable Differences, pp.131-148 [HarperCollins]

BEST CRITICAL / BIOGRAPHICAL WORK
Winner: Detecting Women, 3rd Edition – Willetta L. Heising [Purple Moon]
Nominees:
The Mystery Review Magazine – Barbara Davey, ed.; Deadly Pleasures Magazine – George Easter, ed.; Ross MacDonald – Tom Nolan; Teller of Tales: The Life of Arthur Conan Doyle – Daniel Stashower

BEST SERIES OF THE THE CENTURY
Winner: Hercule Poirot – Agatha Christie
Nominees: 87th Precinct – Ed McBain; Sharon McCone – Marcia Muller; Lorder Peter Wimsey – Dorothy L. Sayers; Nero Wolfe – Rex Stout

BEST WRITER OF THE CENTURY
Winner: Agatha Christie
Nominees:
Raymond Chandler; Dashiell Hammett; Dorothy L. Sayers; Rex Stout

BEST NOVEL OF THE CENTURY
Winner: Rebecca – Daphne du Maurier [Victor Gollancz Ltd, 1938]
Nominees:
The Big Sleep – Raymond Chandler [Alfred A. Knopf, 1939]; Gaudy Night – Dorothy L. Sayers [Victor Gollancz Ltd, 1935]; The Maltese Falcon – Dashiell Hammett [Alfred A. Knopf, 1930]; The Murder Of Roger Ackroyd – Agatha Christie [William Collins & Sons (UK)/Dodd, Mead and Co (US), 1926]