Winners and Nominees

1990 - 1994

Click buttons to move
from page to page
1994 · Seattle, WA


BEST NOVEL


Winner:

 

Wolf In The Shadows – Marcia Muller - Mysterious


Nominees:

 

The Black Ice – Michael Connelly - Little, Brown

Morons and Madmen – Earl Emerson - William Morrow

O Little Town Of Maggody – Joan Hess - E.P. Dutton

Sacred Clowns – Tony Hillerman - HarperCollins

Old Enemies – Janet LaPierre - Scribner

Southern Discomfort – Margaret Maron - Mysterious

To Live And Die In Dixie – Kathy Hogan Trocheck - HarperCollins

The Sculptress – Minette Walters - St. Martin’s

Consider The Crows – Charlene Weir - St. Martin’s

Wolf In The Shadows – Marcia Muller - Mysterious

BEST FIRST NOVEL


Winner:

 

Track Of The Cat – Nevada Barr - G.P. Putnam


Nominees:

 

Goodnight, Irene – Jan Burke - Simon & Schuster

A Grave Talent – Laurie R. King - St. Martin’s

Death Comes As Epiphany – Sharan Newman - Tor

Child Of Silence – Abigail Padgett - Mysterious

Track Of The Cat – Nevada Barr - G.P. Putnam

BEST TRUE CRIME


Winner:

 

A Rose For Her Grave: and Other True Cases – Ann Rule - Pocket


Nominees:

 

Driven To Kill: Westley Allan Dodd – Gary C. King - Pinnacle

The Misbegotten Son: A Serial Killer and His Victims: The True Story of Arthur J. Shawcross – Jack Olsen - Delacorte

Until The Twelfth Of Never: The Deadly Divorce of Dan & Betty Broderick – Bella Stumbo - Pocket

A Rose For Her Grave: and Other True Cases – Ann Rule - Pocket

BEST INDIVIDUAL SHORT STORY


Winner:

 

“Checkout” – Susan Dunlap, Malice Domestic 2 (Mary Higgins Clark presents), pp.114-142 - Pocket


Nominees:

 

“A Romance in the Rockies” – K.K. Beck, Malice Domestic 2 (Mary Higgins Clark presents), pp.93-113 - Pocket

Kim’s Game” – M.D. Lake, Malice Domestic 2 (Mary Higgins Clark presents), pp.203-214 - Pocket

“Crow’s Feat” – Robert Lopresti, Constable New Crimes 2, pp.206-216 - Constable

“Checkout” – Susan Dunlap, Malice Domestic 2 (Mary Higgins Clark presents), pp.114-142 - Pocket

BEST SHORT STORY COLLECTION / ANTHOLOGY


Winner:

 

Mary Higgins Clark Presents Malice Domestic 2 – Martin H. Greenberg, ed. - Pocket


Nominees:

 

Some Days You Get The Bear – Lawrence Block -William Morrow

Bohannon’s Country – Joseph Hansen - Viking

The Year’s Best Mystery And Suspense Stories-1993 – Ed Hoch, ed. - Walker

Criminal Intent 1 – Marcia Muller, Ed Gorman, Bill Pronzini - Dark Harvest

Mary Higgins Clark Presents Malice Domestic 2 – Martin H. Greenberg, ed. - Pocket

BEST CRITICAL WORK


Winner:

 

The Fine Art Of Murder: The Mystery Reader’s Indispensable Companion – Ed Gorman, Martin H. Greenberg, Larry Segriff, eds.,  w/Jon L. Breen - Carroll & Graf


Nominees:

 

The Saint: A Complete History in Print, Radio, Film And Television – Burl Barer - McFarland

A Reader’s Guide To The American Novel Of Detection – Marvin Lachman - G.K. Hall

A Reader’s Guide To The Private Eye Novel – Gary Warren Niebuhr - G.K. Hall

Dorothy L Sayers; Her Life and Soul – Barbara Reynolds - St. Martin’s

The Fine Art Of Murder: The Mystery Reader’s Indispensable Companion – Ed Gorman, Martin H. Greenberg, Larry Segriff, eds.,  w/Jon L. Breen - Carroll & Graf

1993 · Omaha, Nebraska


BEST NOVEL


Winner: Bootlegger’s Daughter – Margaret Maron - Mysterious


Nominees:

 

Lullaby Town – Robert Crais - Bantam

Booked To Die – John Dunning - Scribner

Southern Ghost – Carolyn Hart - Bantam

The Hangman’s Beautiful Daughter – Sharon McCrumb - Macmillan/Scribner

BEST FIRST NOVEL


Winner: Blanche On The Lam – Barbara Neely - St. Martins


Nominees:

 

Thyme Of Death – Susan Wittig Albert - Macmillan/Scribner

Decked – Carol Higgins Clark - Grand Central]Warne

The Black Echo – Michael Connelly - Little, Brown

The Winter Widow – Charlene Weir - St. Martins

BEST TRUE CRIME


Winner: The Doctor, The Murder, The Mystery: The True Story of the Dr. John Branion Murder Case – Barbara D’Amato - Noble


Nominees:

 

The Trunk Murderess: Winnie Ruth Judd – Jana Bommersbach - Simon & Schuster

Blood Echoes: The True Story of an Infamous Mass Murder and Its Aftermath – Thomas H. Cook - NAL/Dutton

The Shadow Of Death : The Hunt for a Serial Killer – Philip E. Ginsburg - Macmillan/Scribner] - (copyright 1993)

Everything She Ever Wanted: A True Story of Obsessive Love, Murder, and Betrayal – Ann Rule - Simon & Schuster

BEST CRITICAL WORK


Winner: Doubleday Crime Club Compendium 1928-1991 – Ellen Nehr - Offspring


Nominees:

 

Dorothy L. Sayers: A Careless Rage for Life – David Coomes - Lion USA

Alias S.S. Van Dine – John Loughery - Scribner

BEST INDIVIDUAL SHORT STORY


Winner: “Cold Turkey” – Diane Mott Davidson, Sisters in Crime 5, pp.171-188 - Berkley


Nominees:

 

“Candles in the Rain” – Doug Allyn, EQMM Nov’92, pp.4-33

“The Summer of Our Discontent” – Edward D. Hoch, EQMM Nov’92, pp.51-71
“One Hit Wonder”- Gabrielle Kraft, Sisters In Crime 5, pp.102-120 - Berkley

“A Golden Opportunity” – Rochelle Krich, Sisters In Crime 5, pp.89-101 - Berkley

BEST MOTION PICTURE


Winner: The Crying Game


Nominees:

 

The Bodyguard

A Few Good Men

The Player

Single White Female

1992 · Toronto, ON


BEST NOVEL (hardcover or paperback)


Winner: The Last Detective – Peter Lovesey - Doubleday


Nominees:

 

Rogue Wave – Susan Dunlap - Villard

Love Nor Money – Linda Grant - Scribner

Hour Of The Hunter – J.A. Jance - Morrow

I.O.U. – Nancy Pickard - Pocket

A Single Stone – Marilyn Wallace - Doubleday

BEST FIRST NOVEL (hardcover or paperback)


Winner: Murder On The Iditarod Trail – Sue Henry - Atlantic


Nominees: Carpool – Mary Cahill - Random House

A Relative Stranger – Margaret Lucke - St. Martin’s

The Bulrush Murders – Rebecca Rothenberg - Carroll & Graf

The Chocolate Box – Leslie Watts - General

Murder On The Run – Gloria White - Dell

BEST TRUE CRIME


Winner: Homicide: A Year on the Killing Streets – David Simon - Houghton Mifflin


Nominees:

 

And The Sea Will Tell – Vincent Bugliosi, w/Bruce B. Henderson - Norton

Sins Of The father: The Landmark Franklin Case: a daughter, a memory, and a murder – Eileen Franklin, William Wright - Crown

Witnesses From The Grave: The Stories Bones Tell – Christopher Joyce, Eric Stover - Little, Brown

Plausible Denial – Mark Lane - Thunders Mouth

Cruel Doubt – Joe McGinniss - Simon & Schuster

BEST INDIVIDUAL SHORT STORY


Winner: “Lucky Dip” – Liza Cody, A Woman’s Eye, pp.1-27 - Delacorte


Nominees: “Last Rites” – Linda Grant, Sisters in Crime 4, pp.282-305 - Berkley

“Nine Sons” – Wendy Hornsby, Sisters in Crime 4, pp.214-226 - Berkley

“Deborah’s Judgment” – Margaret Maron, A Woman’s Eye, pp.299-322 - Delacorte

“The Crime of Miss Oyster Brown” – Peter Lovesey, EQMM May’91, pp.5-19

“Wolf Winter” – Maxine O’Callaghan, Sisters in Crime 4, pp.80-90 - Berkley

BEST SHORT STORY COLLECTION / ANTHOLOGY


Winner: A Woman’s Eye – Sara Paretsky, ed. - Delacorte


Nominees: Cat Crimes – Martin H. Greenberg, Ed Gorman, eds. - Donald I. Fine

Alfred Hitchcock’s Home Sweet Homicide – Cathleen Jordan, ed. - Walker & Co

Christmas Stalkings: Tales of Yuletide Murder – Charlotte MacLeod, ed. - Mysterious

Fifty Years Of The Best From Ellery Queen’s Mystery Magazine – Eleanor Sullivan, ed. - Carroll & Graf

Sisters in Crime 4 – Marilyn Wallace, ed. - Berkley

BEST CRITICAL WORK


Winner: 100 Great Detectives – Maxim Jakubowski, ed. - Carroll & Graf


Nominees: Locked Room Murders – Robert Adey - Crossover

Out Of The Woodpile – Frankie Y. Bailey - Greenwood

Twentieth Century Crime And Mystery Writers, 3rd ed – Lesley Henderson - St. James

Talking Mysteries: A Conversation with Tony Hillerman – Tony Hillerman - Univ of New Mexico

]im Thompson: Sleep with the Devil – M.J. McCauley - Mysterious

1991 · Pasadena, CA


BEST HARDCOVER NOVEL


Winner: “G” Is For Gumshoe – Sue Grafton - Henry Holt


Nominees:

 

A Ticket To The Boneyard – Lawrence Block - William Morrow 

he Good Fight – Lia Matera - Simon & Schuster

If Ever I Return, Pretty Peggy-O – Sharyn McCrumb - Scribner

New Orleans Mourning – Julie Smith- St. Martin’s

BEST FIRST NOVEL


Winner: Postmortem – Patricia Daniels Cornwell - Scribner


Nominees: Catering to Nobody – Diane Mott Davidson - St. Martin’s

Kindred Crimes – Janet Dawson

Where’s Mommy Now? – Rochelle Krich - Pinnacle

Grave Undertaking – James McCahery - Knightsbridge

BEST PAPERBACK ORIGINAL (tie)


Winners: Where’s Mommy Now? – Rochelle Krich - Pinnacle

Grave Undertaking – James McCahery -  Knightsbridge


Nominees:

 

Not A Creature Was Stirring – Jane Haddam - Bantam Dead In The Scrub – G.J. Oliphant - Fawcett

Sisters In Crime 2 – Marilyn Wallace, ed. - Berkley

BEST SHORT STORY


Winner: “The Celestial Buffet” – Susan Dunlap, Sisters In Crime 2, pp.28-35 - Berkley


Nominees:

 

“The Luncheon” – Sharyn McCrumb, Sisters In Crime 2, pp.212-220 - Berkley

“Remains to be Seen” – Sharyn McCrumb, Mummy Stories, pp.73-79 - Ballantine

“Say You’re Sorry” – Sarah Shankman, Sisters In Crime 3, pp.227-242 - Berkley

“A Tale of Two Pretties” – Marilyn Wallace, Sisters In Crime 3, pp.259-275 - Berkley

BEST CRITICAL WORK


Winner: Synod Of sSleuths: Essays on Judeo-Christian Detective Fiction – Jon L. Breen, Martin H. Greenberg, eds. - Scarecrow


Nominees:

 

Deadly Doses: A Writer’s Guide to Poisons – Serita Deborah Stevens, w/Anne Klarner - Writer’s Digest

Eric Ambler – Peter Lewis - Continuum

John Dickson Carr: a Critical Study – S.T. Joshi - Bowling Green St Univ Popular

Trouble Is Their Business: Private Eyes in Fiction, Film & Television, 1927-1988 – John Conquest - Garland

BEST MOTION PICTURE


Winner: Presumed Innocent


Nominees:

 

Good Fellas

The Grifters

BEST TELEVISION SERIES


Winner: Mystery! – PBS


Nominees:

 

Gabriel’s Fire – ABC

Law & Order – NBC

Matlock – NBC

Murder, She Wrote – CBS

1990 · London, UK


BEST NOVEL


Winner: The Sirens Sang Of Murder – Sarah Caudwell - Delacorte


Nominees:

 

Pious Deception – Susan Dunlap - Villard

A Little Class On Murder – Carolyn G. Hart -Doubleday

Corpus Christmas – Margaret Maron - Doubleday

BEST FIRST NOVEL


Winner: Katwalk – Karen Kijewski - St. Martin’s


Nominees: Grime And Punishment – Jill Churchill - Bantam

The Mother Shadow – Melodie Johnson Howe - Viking

The Mark Twain Murders – Edith Skom - Council Oak

The Last Billable Hour – Susan Wolfe - St. Martin’s

BEST PAPERBACK ORIGINAL


Winner: Honeymoon With Murder – Carolyn G. Hart - Bantam


Nominees:

 

On My Honor – Malacai

Black (Barbara D’Amato) - Pinnacle

Murder By Deception – D.R. Meredith - Ballantine

Rough Justice – Keith Peterson (Andrew Klavan) - Crimeline

A Collector Of Photographs – Deborah Valentine - Bantam

BEST SHORT STORY


Winner: “Afraid All The Time” – Nancy Pickard, Sisters in Crime, pp.86-98 - Berkley


Nominees:

 

“No Safety” – Susan Dunlap, Sisters in Crime, pp.241-249 - Berkley

“A Wee Doch and Doris” – Sharyn McCrumb, Mistletoe Mysteries, pp.134-148 - Mysterious

“A Terrible Thing” – Shelly Singer, Sisters in Crime, pp.51-65 - Berkley

BEST TV SERIES


Winner: Inspector Morse

BEST MOVIE


Winner: Crimes And Misdemeanors

 
 
 
 
 
Click buttons to move from page to page

Copyright©Bouchercon 2020

  • Facebook
  • Twitter